Rozhovor: Zbavíme učitele strachu

24.8.2015

Škola se kvapem blíží a s ní také povinnosti pedagogů. Zdravotníci v čele s Josefem Odehnalem připravují kurzy první pomoci pro pedagogy již řadu let. A nejen pro ně. O tom, jak je dobré absolvovat kurz první pomoci si můžete přečíst následující rozhovor.

 

Pepo, školíte nejen pedagogy, ale i děti. Co je při té práci nejdůležitější?

Předně bych řekl, že to nebereme jako práci, spíš jako poslání. Školíme všechny věkové kategorie od malých předškolních dětí až po zaměstnance velkých firem i zdravotníky. Nikdy ke kurzům nepřistupujeme tak, že jdeme do práce. Naše programy, byť jsou nabité informacemi, vždy předáváme zábavnou formou, aby si děti i dospělí vše vyzkoušeli a uměli použít v každodenním životě. Suchou přednášku u nás nehledejte.

zachranari 9

Jak to funguje v praxi? Co od kurzu pedagogové získají?

Pro pedagogy jsme připravili speciální kurzy, které jsou zaměřeny na akutní stavy a úrazy u dětí a dospívající mládeže. Protože u dětí je specifická první pomoc, kurzy vedeme moderní interaktivní formou. Naučíme pedagogy poskytnout adekvátní a včasnou první pomoc včetně neodkladné resuscitace i automatické externí defibrilace, tzv. AED. Samozřejmostí je osobní přístup, všechny úkony si prakticky vyzkoušíme. Všechny naše kurzy pro pedagogy mají akreditaci.

Kdo ze školy si vás objednává a kde kurzy probíhají?

Kurzy samozřejmě objednávají ředitelé školek a škol, někdy přijde s poptávkou i člen pedagogického sboru a strhne s sebou i ostatní kolegy. Kurzy mohou probíhat buď v našem školícím středisku, nebo přijíždíme za pedagogy přímo školy. Abych pravdu řekl, tak naše firma má kromě zkušeností jednu obrovskou přednost. Nás to totiž strašně baví :-)

zachranari 30 

Co při kurzech první pomoci nejvíc zajímá pedagogy?

Nejvíc je zajímá, jak odbourat strach z toho, že nebudou něco vědět resp. umět použít. Zkrátka, když nejezdíte na záchrance, tak tu rutinu prostě nemáte. Myslím ale, že na všem se dá zapracovat a pokud mají zájem, tak se nemají za co stydět. My se jim snažíme co nejvíc pomoci a předat naše zkušenosti, aby si je co nejlépe zapamatovali a uměli je v praxi použít. Používáme různé pomůcky a modely, resuscitační figuríny, a připravujeme modelové situace…

zachranari 21

Školní rok začne co nevidět, co ještě nabízíte pro školy?

Kromě kurzů pro pedagogy dále nabízíme kurzy pro děti mateřských, základních a středních škol. Kurz je rozdělen do dvou částí – praktické a teoretické. Probíhá to tak, že přijedeme se sanitkou, kterou dáme dětem takříkajíc k dispozici. Vše si mohou prohlédnout, osahat, vyzkoušet a na cokoli se zeptat. Poté absolvují praktickou část, kde děti učíme obvazovou techniku, fixaci zlomenin, zastavení krvácení, i resuscitaci. Ty menší děti obvazují svoje plyšové kamarády, ti starší se „ošetřují“ navzájem. Někdy dojde i na paní učitelku :-)

Letos také poprvé zahájíme speciální vzdělávací program, kde hraje hlavní roli postava krvinky. Ta děti provede tajemstvím lidského těla, ukáže jim, jak a co a proč v našem těle funguje a dokonce společně porazí i bacila. Děti budou nejen sbírat informace, ale budou i tvořit, vyrábět a pracovat ve skupinkách na mnoha úkolech. Na tento workshop se už moc těšíme!

DSC_0292

 

Posted in Blog